1. Dostosuj wysokość cięcia do pory roku
Podczas pierwszego wiosennego koszenia trawy, zetnij ją na wysokość maksymalnie 3 cm. Dzięki takiemu zabiegowi usuniesz z trawnika resztki zalegającej trawy oraz zapewnisz mu lepsze nasłonecznienie.
Ponieważ dłuższa trawa jest mniej wrażliwa na upały, latem podnieś ostrze kosiarki na wysokość 5 cm. Jeżeli ścinki trawy będą krótsze niż 2 cm pozostaw je na trawniku – świetnie sprawdzą się jako naturalny nawóz. W przypadku dłuższych ścinek zbierz je do pojemnika kosiarki.
W okresie jesienno-zimowym kontynuuj koszenie na wysokości około 5 cm. Przed ostatnim koszeniem, które najlepiej wykonać w połowie października, obniż ostrze na wysokość 3 cm. Pamiętaj, aby po ostatnim koszeniu zadbać o trawnik przed zimą i wygrabić z niego wszelkie resztki mchu, obumarłych roślin oraz ściętej trawy. Taki zabieg zniweluje ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
2. Dostarcz glebie tlenu
Pamiętaj, że Twój trawnik potrzebuje nie tylko wody i składników odżywczych, ale i tlenu. Napowietrzanie trawnika to inaczej aeracja. Polega na rozluźnieniu gleby poprzez nakłuwanie jej na głębokość około 10 cm. Możesz użyć do tego wideł czy butów z kolcami, ale najlepszym wyborem będzie skorzystanie z naszych usług korzystających z profesjonalnego sprzętu – wertykulatora oraz aeratora.
Dobrze napowietrzony trawnik zapewnia trawie idealne warunki do wzrostu. Dzięki temu trawa utworzy gęstą i wyrównaną murawę oraz będzie odporniejsza na deptanie.
Pierwszą aerację najlepiej jest przeprowadzić drugiego roku od założenia trawnika. Najlepszymi porami na wykonanie tego zabiegu jest wiosna oraz późne lato. Pamiętaj, aby wcześniej skosić trawę na wysokość 3 cm oraz intensywnie ją podlać.
3. Pamiętaj o regularnym podlewaniu
Trawę najlepiej jest podlewać późnym wieczorem (po zachodzie słońca) lub wczesnym rankiem (do godziny 10.00). W tych godzinach ryzyko odparowania wody do atmosfery jest najmniejsze.
Nie podlewaj trawnika zbyt często poza okresem wegetacyjnym. Trawa nie potrzebuje dużej ilości wody, kiedy nie rośnie. Wczesną wiosną i późną jesienią podlewaj trawę co drugi dzień.
Z reguły zacieniona trawa potrzebuje mniej wody, ale zwróć uwagę na to, czy jej korzenie nie konkurują z korzeniami drzew i krzewów – w takich sytuacjach zwiększ intensywność podlewania.
Jeżeli zależy Ci na trawniku, nie czekaj, aż trawa będzie całkowicie żółta, zanim podlejesz ją większą ilością wody. To jedna z najważniejszych rzeczy w odpowiedzi na pytanie jak dbać o trawnik. Pierwszymi oznakami zbyt wysuszonego trawnika są szarawe przebarwienia oraz ślady stóp widoczne nawet godzinę po ich pozostawieniu.
0 komentarzy